Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJoomPlu has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/szymonkujat/wksplywanie.pl/public_html/plugins/content/joomplu/joomplu.php on line 26
Historia Sekcji Pływania WKS "Śląsk" Wrocław
- Szczegóły
- Andrzej Werner
Powstanie Sekcji
Sekcja pływania WKS-u "Śląsk" powstała w 1959 roku w wyniku porozumienia z MKS-em Juvenia, z którego to klubu przeszła do Śląska duża grupa zaawansowanych pływaków i piłkarzy wodnych. Po ukończeniu szkoły średniej nie pasowali już bowiem do struktur organizacyjnych młodzieżowego klubu szkolnego jakim była Juvenia. Inicjatorami utworzenia nowej sekcji pływackiej pod egidą wojska byli mgr Witold Bieszczanin oraz Waldemar Szymanek. Oni też zostali pierwszymi szkoleniowcami. Z kolei pierwszym kierownikiem sekcji był Jerzy Świątek, późniejszy wybitny zawodnik i trener koszykówki.
Utworzenie wojskowej sekcji pływackiej w dobie powszechnej i obowiązkowej służby wojskowej było dla wielu zawodników jedyną szansą na kontynuowanie kariery sportowej. Od początku swojego istnienia sekcja stanowiła silny sportowo zespół i odgrywała znaczącą rolę w krajowej rywalizacji pływaków oraz piłkarzy wodnych. W pionierskiej grupie zawodniczek i zawodników byli m.in.: Mina Laterhaus, Bogusława Buła, Krystyna Kramer, Janina Staniszewska, Ewa Bajtała, Renata Klomhaus, Wanda Ziembicka, Roman Rańda, Andrzej Krupski, Jerzy Głaszczak, Zbigniew Ungehauer, Andrzej Łosowski, Wiktor Gorgolewski, Jan Gambiec, Andrzej Werner. Ten ostatni, mistrz i rekordzista Polski w stylu grzbietowym, w nowym klubie był wówczas jedynym tak utytułowanym zawodnikiem. W następnych latach zdobył jeszcze dla Śląska 12 takich tytułów. Piłkarze wodni - jako nowa drużyna - musieli walczyć o awans do I ligi. I w 1961 roku ów cel zrealizowali.
Pierwsze sukcesy - cud po narodzinach
W dekadzie lat 60-tych w barwach Śląska startowało wielu czołowych zawodników kraju oraz medalistów (również złotych) mistrzostw Polski, m.in. Alicja Klemińska, Mina Laterhaus, Aleksander Stankiewicz, Władysław Buczkowski, Czesław Olbert, Andrzej Spławiński, Andrzej Łosowski, Jerzy Czaplicki, Henryk Kędzia, Janusz Łucarz, Andrzej Pośpiech. Dwukrotnie w latach 1963 i 1964 sekcja pływacka zdobywała tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Piłkarze wodni natomiast zajęli 3 miejsce w rozgrywkach I ligi. Pod koniec lat 60-tych pracę w rozwijającej się sekcji podjęli nowi pracownicy:
- trenerzy: Andrzej Werner - koordynator, Zygmunt Merchelski, Jan Mikita
- instruktorzy: Wiktor Gorgolewski, Henryk Kędzia i Włodzimierz Gogolewski
- kierownikiem sekcji: Janusz Wiśniewski
Pierwsza w Polsce klasa sportowa
Równolegle prowadzono w sekcji naukę pływania i szkolenie młodych zawodników. To właśnie w Śląsku zorganizowano w 1970 roku pierwszą w Polsce pływacką klasę sportową. Dokładnie rzecz biorąc, w Szkole Podstawowej nr 55, gdzie program szkolnych lekcji był zintegrowany z zajęciami treningowymi. Uczniami tej klasy byli wyłącznie młodzi zawodnicy wybrani po okresie nauki pływania. Opiekunem i trenerem tej grupy został Jan Mikita.
Na początku lat 70-tych sukcesy zaczęli odnosić wychowankowie sekcji: Jolanta Marciniak, Jolanta Kozłowska, Małgorzata Dejneka, Jarosław Świątek, Janusz Łucarz, Zenon Szambelan, Andrzej Huzar czy Krystian Dyszkiewicz - specjalista stylu grzbietowego, który tytuły mistrza Polski zdobywał we wszystkich kategorii wiekowych (od juniorów do seniorów). Leonard Bielicz - delfinista i sprinter zapisał się z kolei na kartach historii jako pierwszy polski pływak, który dystans 100 m delfinem przepłynął na długim basenie poniżej 1 minuty - 0:59,6, co w tamtych czasach było wyczynem na skalę europejską.
Własny basen
Początek lat 70-tych to również okres intensywnych zabiegów organizacyjnych i marketingowych prowadzonych przez władze klubu na rzecz budowy własnego basenu. Efektem tych działań było oddanie w 1977 roku ośrodka treningowego przy ul. Racławickiej - dwa kryte baseny (50 i 25 m) oraz sala gimnastyczna. Obiekty te zapewniły doskonałe warunki treningowe grupie zawodników wyczynowych oraz umożliwiły zorganizowanie nauki pływania oraz szkolenia podstawowego na niespotykaną dotąd skalę. Wszystkie dzieci najmłodszych klas z okolicznych szkół mogły uczestniczyć w programie nauki pływania prowadzonym przez sekcję pływacką Śląska, przy ścisłej współpracy z władzami oświatowymi. Zorganizowano sportowe klasy pływackie (od 3 do 8) w Szkołach Podstawowych nr 81 i 47. Nauką pływania objętych zostało 25 klas i 3 przedszkola. Łącznie w szkoleniu uczestniczyło około 600 dzieci!
Najlepsi zawodnicy końca lat 70-tych to: Mirosława Liberadzka, Marzena Wargocka, Beata Korol, Wojciech Ostrowski, Cezary Śmiglak, Artur Rybacki, Maciej Markowski, Julian Chilicki, Janusz Kaczmarek, Andrzej Huzar. Kadrę trenerska w owym czasie stanowili: Zygmunt Merchelski - koordynator, Piotr Generalczyk, Maciej Nawrocki, Włodzimierz Gogolewski, Leszek Amałowicz, Danuta Pasikowska, Barbara Stefaniak, Helena Marszałek.
Przełomowy rok 1980
Rok 1980 przyniósł ogromne zmiany organizacyjne w sekcji. Po igrzyskach olimpijskich w Moskwie w WKS-ie powołany został Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, do którego trafili najzdolniejsi polscy pływacy, w tym olimpijczycy z Moskwy: Leszek Górski, Zbigniew Januszkiewicz, Bogdan Zychowicz, Dariusz Wolny, a także Wojciech Ostrowski, Adam Rzeczkowski, Marta Słonina, Renata Janik, Wojciech Warchoł, Dariusz Gil, Romuald Lukoszczyk. Trenerem prowadzącym tej grupy został Edmund Uścinowicz z asystentem Andrzejem Wąsowskim.
W 1981 roku zawodnicy sekcji odnieśli pierwsze sukcesy międzynarodowe. Na mistrzostwach Europy w Splicie Leszek Górski zdobył srebrny medal na dystansie 400 m stylem zmiennym,
a Zbigniew Januszkiewicz był szósty w finale wyścigu 200 m stylem grzbietowym. Decyzja polityczna o bojkocie igrzysk w Los Angeles (1984) zakończyła niestety funkcjonowanie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Trener Uścinowicz wrócił do Olsztyna, rozjechała się również część zawodników. W sekcji zostali Górski, Zychowicz, Rzeczkowski, Januszkiewicz. Zajęcia z pierwszym zespołem prowadzili Maciej Nawrocki i Wojciech Ostrowski.
Koniec lat 80-tych. Kolejne zmiany i jeszcze więcej medali
Rok 1988 na emeryturę odszedł wieloletni kierownik sekcji Janusz Wiśniewski. Jego stanowisko objął Zbigniew Steblik. Do pracy szkoleniowej wrócił po wieloletniej przerwie Andrzej Werner i przejął szkolenie najstarszej grupy zawodników. W tym gronie było wielu nowych, utalentowanych pływaków, którzy przyjechali do Wrocławia z zamiarem studiowania na Akademii Wychowania Fizycznego lub odbycia służby wojskowej w sekcji pływackiej Śląska. W krótkim okresie czasu ukształtowała się silna drużyna zdobywająca seryjnie medale i tytuły
na mistrzostwach Polski. Najlepsi zawodnicy tego okresu to: Joanna Anczykowska, Marek Roter, Artur Niemczycki, Andrzej Rola, Tadeusz Kłyszejko, Oleg Gawrylenko, Mateusz Chęciński i Piotr Albiński. Ten ostatni nie poprzestał na sukcesach w rywalizacji krajowej i w 1991 roku w znakomitym stylu rozgościł się w czołówce światowej wygrywając zawody Pucharu Świata w Malmö na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Zwycięska rywalizacja z czołówką najlepszych zawodników na świecie porwierdziła światową klasę Piotra. Rok później (1992) na tej samej imprezie powtórzył ten wyczyn, ustanawiając jednocześnie rekord Polski. W tym samym roku Piotr Albiński wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie gdzie zajął znakomite 9 miejsce. W 1993 roku, na pierwszych Mistrzostwach Świata na krótkim basenie w Palma de Majorka odniósł swój życiowy sukces, zajmując trzecie miejsce i zdobywając brązowy medal na 1500 m stylem dowolnym z rewelacyjnym rezultatem 14:53,97.
Nie tylko Igrzyska Olimpijskie
Dekada lat 90-tych to nie tylko sukcesy seniorów, ale również doskonałe wyniki grup młodzieżowych. Juniorzy szkoleni przez Danutę Pasikowską, Wojciecha Ostrowskiego, Włodzimierza Gogolewskiego, Leszka Górskiego, Ryszarda Czerniawskiego i Kazimierza Bauera wygrywali seryjnie na Mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych i stopniowo zastępowali swoich starszych kolegów w grupie seniorów. Do najlepszych należeli: Małgorzata Korneluk, Katarzyna Nadler, Agnieszka Surówka, Aleksandra Majdzik, Dominika Pasikowska, Magda Antonijczuk, Robert Sobczak, Dariusz Kusz, Dariusz Przybylski, Piotr Krzyśków, Jarosław Bogucki, Tomasz Kaczmarek, Paweł Chudoba. Junior Jarek Bogucki trenowany przez Danutę Pasikowską zdobył brązowy medal w sztafecie 4 x 200 m stylem dowowolnym na Mistrzostwach Europy Juniorów. Dariusz Przybylski i Piotr Krzyśków pływali natomiast w finałach tej imprezy.
W drugiej połowie lat 90-tych duże sukcesy odnosiła grupa dziewcząt szkolona przez trenera Olega Steciuka. Żabkarka Agnieszka Bystrzycka i grzbiecistka Irmina Całus zdobywały medale na Mistrzostwach Polski, a Magda Dyszkiewicz została Mistrzynią Polski na dystansach 400 i 800 m stylem dowolnym. Rekord Polski ustanowiony przez Magdę w 1999 roku na 1500 m stylem dowolnym do dzisiaj nie został pobity.
Zmiany u progu kolejnego Milenium
W 1999 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika sekcji. Nowym szefem został Wiesław Seidel, wieloletni pracownik i działacz sekcji pływackiej. Rok później, w 2000 roku, juniorka Małgorzata Gembicka pod okiem trenerki Danuty Pasikowskiej zdobyła 2 brązowe medale na Mistrzostwach Europy Juniorów w Dunkierce na dystansie 100 i 200 m delfinem. W kolejnym 2001 roku Agata Korc, trenowana przez Kazimierza Bauera, zdobyła na Mistrzostwach Europy Juniorów dwa srebrne medale w sprintach, a rok później kolejne trzy - srebrny i dwa brązowe. Na Mistrzostwach Europy Seniorów natomiast zajęła czwarte miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym co było nie lada sensacją z powodu wieku Agaty - miała wówczas zaledwie 16 lat!
Niepowetowana strata
W roku 2003 sekcja poniosła olbrzymią stratę spowodowaną śmiercią znakomitego szkoleniowca Włodzimierza Gogolewskiego. Przez 35 lat uczył dzieci i młodzież podstaw sportowego pływania, świetnie rozumiał młodych zawodników i potrafił znaleźć z nimi wspólny język, miał rzadki dar wynajdowania najbardziej utalentowanych młodych pływaków.
Determinacja na poziomie mistrzowskim - powstaje Szkoła Mistrzostwa Sportowego
W roku 2007 ozpoczęto w sekcji proces reorganizacji systemu szkolenia sportowego. Dyrektorzy Zespołu Szkół Nr 4 Elżbieta Gembicka i Szkoły Podstawowej nr 76 Iwona Kuźnik oraz dyrektor WKS-u Janusz Pilch podpisali umowę określającą organizację nauki pływania oraz pływackich klas sportowych w podległych im szkołach. Zaaprobowali system organizacji na wszystkich poziomach szkolenia opracowany przez trenera koordynatora Andrzeja Wernera. W ramach tych zmian do sekcji powrócił w 2008 roku Piotr Albiński, ale już w roli trenera najlepszych zawodników.
Rok 2009 przyniósł znaczącą jakościowo zmianę w systemie szkolenia nie tylko sekcji pływackiej Śląska, ale całego środowiska pływackiego na Dolnym Śląsku. Po wieloletnich staraniach władz klubu, ale przede wszystkim dzięki godnej naśladowania determinacji i żelaznej konsekwencji Elżbiety Gembickiej Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu przy Zespole Szkół nr 4 Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego (uchwała nr. XXXI/1045/09 z dnia 19.02.09). Nauczycielami i trenerami w SMS zostali Piotr Albiński i Adam Rzeczkowski.
Na wyczynowej autostradzie - Citius, Altius, Fortius
Dokonane zmiany personalne, organizacyjne, szkoleniowe, a także zaangażowanie trenerów i nauczycieli szkolnych pracujących z młodzieżą pływającą spowodowały znaczący wzrost sukcesów sportowych zawodników. W latach 2007-2013 zawodnicy sekcji Śląska zaczęli odnosić liczne sukcesy. W rywalizacji seniorów medale i tytuły mistrza Polski zdobywali: Anna Dowgiert, Małgorzata Gembicka, Katarzyna Staszkiewicz, Weronika Paluszek, Maja Zawiszewska, Sara Skrzydło, Mateusz Sławiński, Mateusz Haas, Michał Szuba.
Na Mistrzostwach Europy Juniorów brązowe medale zdobyli: Michał Szuba (trener Leszek Górski) na 400 m stylem dowolnym, Filip Bujoczek (trener Kazimierz Bauer) w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym. Filip pływał również w sztafecie, która była trzecia na Mistrzostwach Świata Juniorów w Limie, a Michał był czwarty na 1500 m stylem dowolnym. Czterej młodsi juniorzy (podopieczni trenerki Danuty Pasikowskiej): Łukasz Bielecki, Mateusz Nachtman, Paweł Furtek i Maciej Kuświk startowali w reprezentacji Polski na Europejskich Igrzyskach Młodzieży (EYOF) w tureckim Trabzonie. Brązowe medale zdobyli: Mateusz Nachtman na 400 m zm. i Łukasz Bielecki w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym.
Systematycznie również rośnie pozycja sekcji w ogólnopolskiej klasyfikacji drużynowej. Według punktacji Ministerstwa Sportu w sporcie młodzieżowym (od 14 do 19 lat) sekcja zajęła:
-
- w 2008 roku - 6 miejsce,
- w 2009 roku - 3 miejsce,
- w 2010 roku - 1 miejsce,
- w 2011 roku - 1 miejsce,
- w 2012 roku - 1 miejsce,
Grupy treningowe juniorów prowadzone przez Danutę Pasikowską, Kazimierza Bauera i Leszka Górskiego okazały się najlepsze w kraju na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2010 i 2011 roku. Najstarsi juniorzy (trenerzy Albiński i Rzeczkowski ) wygrali również punktację drużynową. Do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów, które odbyły się w Szczecinie, zakwalifikowało się aż sześciu zawodników WKS-u Śląsk: Anna Dowgiert, Katarzyna Staszkiewicz, Weronika Paluszek, Maja Zawiszewska, Mateusz Sławiński i Michał Szuba.
Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012 startowała Anna Dowgiert, natomiast minimum na Igrzyska w Rio de Janeiro 2016 wypełniło dwóch naszych zawodników: Anna Dowgiert oraz Kacper Klich.
C.D.N.